Past Award Recipients

Congratulations to LMU’s Awardees
(since 2001)*

*Listed are student names and award year.

 

Benjamin A. Gilman International Scholarship

  • Karrena Gordon, Spring 2012
  • Jasmine Panosian, Summer 2012
  • Tierney Finster, 2012-13 (Declined award)
  • Kiana Otsuka, Spring 2013
  • Ramya Pratt, Spring 2013
  • Yasmin Almanaseer, Summer 2013
  • Anisah Farah, Summer 2013
  • Raeesah Reese, Summer 2013
  • Luis Ventura, Summer 2013
  • Bianca Villasenor, Summer 2013
  • Rochelle Kwan, 2013-14
  • Marisol Castellanos, 2013-14
  • Hunter Braverman, Summer 2014
  • Tyler Kidd, Summer 2014
  • Cecilia Ramirez, Summer 2014
  • Jacob Mehari, Summer 2014
  • Niya Wright, 2014-15
  • Jasmin Coleman, Spring 2015
  • Nadine Del Rosario, Spring 2015
  • Marianna Hernandez, Spring 2015
  • Charnise Taylor, Spring 2015
  • Marina Marmolejo, 2015-16
  • Lashyra Nolen, 2015-16
  • Aaishah Kelani, 2015-16
  • Abigail Goad, 2016-17

Boren Fellowship

  • Justin Fabish, Law, China, 2010

Capital Fellows Program

  • Natalie Hernandez, Executive Fellow
  • Sarah Palacios, Assembly Fellow, 2013-14

Clarendon Scholar (Oxford University)

  • Sean Grant, 2011-12

Congress-Bundestag Youth Exchange Program

  • Kyle Peerless, 2015
  • Lara Dobson, 2016

Critical Languages Scholarship

  • David Acevedo, Arabic, Tunisia
  • Nathan Aderhold, Arabic, Jordan
  • Joe Dowalds (2), Arabic, Morocco and Jordan
  • Alexandra Berger, Hindi, India, Summer 2017

Donald A. Strauss Public Service Scholarship

  • Anna Diaz
  • Raeesah Reese
  • Marcus Myers, 2017
  • Marisa Carino, 2017

Fulbright U.S. Student Program

  • Nicholas Aldredge, English Teaching Assistant, Colombia
  • Stephanie Wong, English Teaching Assistant, Taiwan
  • Kristy Koenes, English Teaching Assistant, Poland
  • Ronald Gomez, English Teaching Assistant, Dominican Republic
  • Alexi Brooks, English Teaching Assistant, Cyprus
  • Griffin Gosnell, English Teaching Assistant, Thailand
  • Janna Brancolini, Study/Research, Law, Italy
  • Rina Agee, English Teaching Assistant, Malta
  • Nolan Rivkin, English Teaching Assistant, Germany
  • Crischell Bacarro, Art History, Philippines
  • Daniel Gray, English Teaching Assistant, Germany
  • Mallory Massie, English Teaching Assistant, Peru
  • Charles Lu, English Teaching Assistant, Taiwan
  • Kimberly Sanchez, English Teaching Assistant, Taiwan
  • Alexis Pierce, UK Summer Institute, Politics, England
  • Naomi Henry, UK Summer Institute, Photography, England
  • Gina Vollucci, English Teaching Assistant, Germany
  • Jose Cabrera, Art Therapy, Mexico
  • Paddy Sandino, Ethnomusicology/Gamelan, Indonesia
  • David Montes, English Teaching Assistant, Austria
  • Samra Katz, English Teaching Assistant, Italy
  • Marlene Daut, English Teaching Assistant, France
  • Ellen Krause, English Teaching Assistant, Germany
  • Adrienne Tygenof, Human Rights Law, United Kingdom
  • Bridget Gutierrez, Young Professionals/Journalism, Germany
  • Sylvia Ciborowski, Environmental Policy, Peru
  • Crosby Buhl, Film, Germany
  • Matt Zuvela, English Teaching Assistant, Germany
  • Christine Quinn, English Teaching Assistant, Germany
  • Ray Crosby, English Teaching Assistant, Germany

Goldwater Scholarship

  • Celia Burstein
  • Zily Burstein
  • Vivian Vallin

Greater Research Opportunity - Environmental Protection Agency (GRO-EPA)

  • Amanda Ballard
  • Sergio Gonzalez
  • Robert Reynolds
  • Laura Terada
  • Lauren Carlson

Institute for Responsible Citizenship

  • Delphert Smith, 2015

Jack Kent Cooke Graduate Fellowships

  • Haydee Cuza, UCLA (Ph.D.)
  • Nikia Clarke, Cambridge University (MPhil), Oxford University (D.Phil)

Lily Fellows

  • Maureen Fitzsimons, English, UC Irvine
  • Kevin Brown, Theology, Boston College

Mitchell Scholarship

  • Lacey Smith, 2017

National Institutes of Health, Post Baccalaureate Fellowship

  • Jan Clement Santiago

National Science Foundation, Graduate Research Fellowship

  • Linda Lee

Ralph Bunch Summer Institute

  • Priscilla Torres

Rotary Scholars

  • Melissa Paulsen, Business, New Zealand
  • Cynthia Salim, Human Rights Law, United Kingdom
  • Sheila Safaradan, Business, Peru
  • Stephanie Felix, International Development, Netherlands
  • Catherine Bereznay, International Development, South Africa
  • Emily Dorn, Special Education, Ecuador
  • Aram Nadjarian, International Relations, United Kingdom
  • Jake Jensen, Rotary Peace Fellow, Thailand

 

 ….and finalists! 

Davies Jackson Finalists

  • Gabriela Jauregui
  • Krystal Velasquez

Fulbright Alternates

  • Alex Abbasi

Fulbright Finalists

  • Nicole Ostlund

Marshall Alternate Candidate

  • Janelle Ruiz

Marshall Finalists

  • Janelle Ruiz
  • Allison Weinrich
  • Aaishah Kelani, 2018

Mitchell Semifinalist

  • Aaishah Kelani, 2018

Meridian Fellowship Program 

  • Brian Canave

Princeton in Asia Program

  • Brian Canave

Truman Finalists

  • Alana Slavin
  • Aram Nadjarian
  • Beth Shaw
  • Miguel Centeno
  • Greer Gosnell

Rhodes Finalists 

  • Jessica Vargas
  • Andrew Heck
  • Susan Herdzina

Udall Honorable Mention

  • Gena Gammie