Award Recipients

LMU Award Recipients & Honorees

Capital Fellows Program | 2018-19

  • Delphert Smith (Class of 2018, BA Communication Studies)- California Senate Fellows Program
  • Delphert Smith (Class of 2018, BA Communication Studies)- Jesse M. Unruh Assembly Fellowship*

Critical Language Scholarship | Summer 2018

  • Sharon Nat (Class of 2019, BA Psychology)- Language: Punjabi; Location: Chandigarh, India
  • Kaisara Walton (Class of 2019, BA Political Science)- Language: Mandarin; Location: Dalian, China

John P. Daly Scholarship | Summer 2018

  • William Lighthart (Class of 2021, BA International Relations)

Benjamin A. Gilman Scholarship | Summer 2018

  • Megan Castillo (Class of 2019, BA Psychology)
  • Mia Clark (Class of 2019, BA Psychology)
  • Matthew Stirling (Class of 2021, BA Communication Studies)

Benjamin A. Gilman Scholarship | Fall 2018

  • Asa Allegra-Berger (Class of 2020, BA Film Production)

Goldwater Scholarship | 2018

  • Honorable Mention: Dillon Rinauro (Class of 2019, BS Biochemistry)

Fulbright U.S. Student Program | 2018-19

Grantees

  • Andrea Castellanos (Class of 2017, MA Special Education)- ETA to Spain
  • Jesse Jovel (Class of 2014 & 2012, MA Education & BA History)- ETA to Colombia
  • Nadine Iskandar (Class of 2017, BA Political Science)- Study/Research to Belgium, University of Leuven in European Studies
  • Lauren Rowland (Class of 2018, BA Liberal Studies)- ETA to Laos
  • Annie Strugatsky (Class of 2018, BA Liberal Studies)- ETA to Indonesia*
  • Simone Wilson (Class of 2016, BA Psychology)- ETA to South Korea

Alternates

  • Nicholas Ventigan (Class of 2018, BS Health & Human Sciences)- ETA to Poland
  • Xaida Wright (Class of 2018, BA Biochemistry)- ETA to Poland

Semi-Finalists

  • Clinton Carl (Class of 2015, MA Philosophy)- ETA to Germany
  • Puja Iyer (Class of 2017, Preliminary Teaching Credential)- Study/Research to Morocco

Freeman-ASIA | 2018

  • Ariana Siordia (Class of 2020, BA Finance)

Marshall Scholarship | 2018

  • Finalist: Aaishah Kelani (Class of 2018, BS Mechanical Engineering)

Mitchell Scholarship | 2018

  • Semi-Finalist: Aaishah Kelani (Class of 2018, BS Mechanical Engineering)

 *Declined the award.

For award recipients and honorees from previous years, please review the tabs below.

  • Capital Fellows Program

    The Capital Fellows Programs is made up of four fellowship programs, administered by the Center for California Studies. These nationally recognized public policy fellowships offer unique experiences in policy-making and development in each branch of government. Capital Fellows are placed at some of the highest levels of California state government and assist state legislators, senior-level executive staff, and court administrators with a broad range of public policy issues and projects and are typically given assignments with a significant amount of responsibility and challenges.

    • 2018 Senate Fellows Program- Delphert Smith, BA Communication Studies
    • Executive Fellow- Natalie Hernandez- Executive Fellow
    • 2013- Sarah Palacios

    About the Capital Fellows Program

  • Critical Language Scholarship

    The Critical Language Scholarship (CLS) Program offers fully-funded summer language institutes for U.S. university students and is sponsored by the U.S. Department of State.

    Summer 2018

    • Sharon Nat, BA Psychology- Language: Punjabi; Country: India
    • Kaisara Walton, BA Political Science- Language: Mandarin, Country: China

    Summer 2017

    • Alexandra Berger, MA Yoga Studies- Language: Hindi; Country: India

    Previous CLS Scholars

    • David Acevedo- Language: Arabic; Country: Tunisia
    • Nathan Aderhold- Language: Arabic; Country: Jordan
    • Joe Dowalds- Language: Arabic; Countries: Morocco and Jordan

    About the Critical Language Scholarship

  • Fulbright U.S. Student Program

    The Fulbright U.S. Student Program offers research, study, and teaching opportunities in over 140 countries to recent graduates and graduate students.

    2018-19 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

    Andrea Castellanos (Class of '17, MA Special Education)- ETA to Spain

    Jesse Jovel (Class of '14 & '12, MA Education & BA History)- ETA to Colombia

    Nadine Iskandar (Class of '17, BA Political Science)- Study/Research to Belgium, University of Leuven in European Studies

    Lauren Rowland (Class of '18, BA Liberal Studies)- ETA to Laos

    Annie Strugatsky (Class of '18, BA Liberal Studies)- ETA to Indonesia*

    Simone Wilson (Class of '16, BA Psychology)- ETA to South Korea

    Nicholas Ventigan (Class of '18, BS Health & Human Sciences)- Alternate ETA to Poland

    Xaida Wright (Class of '18, BA Biochemistry)- Alternate ETA to Poland

    Clinton Carl (Class of '15, MA Philosophy)- Semi-Finalist ETA to Germany

    Puja Iyer (Class of '17, Preliminary Teaching Credential)- Semi-Finalist Study/Research to Morocco

     

    2017-18 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

    Jacob Axelrad (Class of '17, MA Urban Education)- ETA to Malaysia

    Alex Napior (Class of '17, BS Biology)- Study/Research to El Salvador

    LaShyra Nolen (Class of '17, BS Health & Human Sciences)- ETA to Spain

    Olivia Shimmels (Class of '17, BS Mechanical Engineering)- ETA to Poland

    Clara Brackbill (Class of '17, BA Political Science)- Semi-Finalist Study/Research to Zambia

    Adam Coupal (Class of '16, BA Entrepreneurship)- Semi-Finalist ETA to Germany

    Gabreelyn Daniels (Class of '17, MA Counseling)- Semi-Finalist ETA to Greece

    Ashley Osborne (Class of '17, MA Counseling)- Semi-Finalist Study/Research to Norway

    Chase Speicher (Class of '17, BA English)- Semi-Finalist ETA to Taiwan

     

    2016-17 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

    Matthew Alvarez (Class of '16, MA Special Education)- ETA to Brazil

    Ryan Beitz (Class of '16, MA Philosophy)- Study/Research to Finland

    Jake Coronel (Class of '16, MA Secondary Education)- ETA to Mexico

    Nina Lepp (Class of '16, BS Mechanical Engineering)- ETA to Poland

    Monique Monsour (Class of '12, BA Screenwriting)- ETA to Malta

    Alana Slavin (Class of '16, BA Economics)- Partnership Study Award to the Netherlands

    Lauren Thurmond (Class of '16, MA Educational Sciences) - ETA to Greece

    Anne Walther (Class of '11, JD)- Fulbright-Clinton Fellowship to Guatemala

    Iftin Abshir (Class of '15, BS Chemistry & Screenwriting)- Semi-Finalist Study/Research to the UK

    Hannah Bredberg (Class of '12, BA Music)- Semi-Finalist Study/Research to the UK

    Taylor Kay (Class of '15, BA Urban Studies)- Semi-Finalist Study/Research to the Netherlands

    Alexis Maynard (Class of '16, BS Chemistry)- Semi-Finalist Study/Research to Ghana

    Quinn Painter (Class of '14, BS Natural Science) Semi-Finalist ETA to Germany

     

    2015-16 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

    Nicholas Aldredge (Class of '17, MA Urban Education)- ETA to Colombia

    Ronald Gomez (Class of '16, MA Urban Education)- ETA to Dominican Republic

    Kristy Koenes (Class of '17, MA Special Education)- ETA to Poland

    Stephanie Wang (Class of '17, MA Special Education)- ETA to Taiwan

    Nicole Ostlundm (Class of '14, BA Psychology)- Semi-Finalist ETA to Norway

     

    2014-15 Grantees

    Janna Brancolini (Class of '14, JD)- Study/Research to Italy

    Alexi Brooks (Class of '14, BSE Civil Engineering)- ETA to Cyprus

    Griffin Gosnell (MFT)- ETA to Thailand

     

    2013-14 Grantees

    Rina Agee (Class of '15, MA Education)- ETA to Malta

    Nolan Rivkin (Class of '13, BA History)- ETA to Germany

     

    2012-13 Grantee

    Crischell Bacarro (Class of '13, BA Art History)- Study/Research to Philippines

     

    2011-12 Grantees

    Daniel Gray- ETA to Germany

    Mallory Massie (Class of '11, BA English)- ETA to Peru

     

    2010-11 Grantees

    Ginamarie Vollucci (Class of '10, BA European Studies)- ETA to Germany

     

    2009-10 Grantees

    Charles Lu (Class of '10, MA Secondary Education)- ETA to Taiwan

    Kimberly Sanchez (Class of '10, Elementary Credential)- ETA to Taiwan

     

    2008-09 Grantees

    Jose Cabrera (Class of '05, Extension)- Study/Research to Mexico

    Ellen Krause (Class of '08, BA History)- ETA to Germany

    Joseph Sandino (Class of '05, BA Music)- Study/Research to Indonesia



    About the Fulbright U.S. Student Program
    2016-17 Program Year, 2017-18 Program Year; 2018-19 Program Year

  • Gilman Scholarship

    The U.S. Department of State’s Benjamin A. Gilman International Scholarship is a grant program that enables students of limited financial means to study or intern abroad, thereby gaining skills critical to our national security and economic competitiveness.

    2018-19
    Asa Allegra-Berger- Fall 2018, Germany

     

    2017-18
    Megan Castillo- Summer 2018, Ghana
    Mia Clark- Summer 2018, Ghana
    Matthew Stirling- Summer 2018, UK

     

    2016-17
    Abigail Goad- Fall 2016, Spain

     

    2015-16
    Aaishah Kelani- Fall 2015, Germany
    Marina Marmolejo- Fall 2015, Spain
    LaShyra Nolen- Fall 2015, Spain

     

    2014-15
    Jasmin Coleman- Spring 2015, Germany
    Nadine Del Rosario- Spring 2015, Germany
    Marianna Hernandez- Spring 2015, Argentina
    Charnise Taylor- Spring 2015, Germany
    Niya Wright- Fall 2015, UK

     

    2013-14
    Hunter Braverman- Summer 2014, Germany
    Tyler Kidd- Summer 2014, Hong Kong
    Jacob Mehari- Summer 2014, Germany
    Cecilia Ramirez- Summer 2014, Germany
    Rochelle Kwan- Fall 2013, Denmark
    Marisol Castellanos- Fall 2013, Germany

     

    2012-13
    Yasmin Almanaseer- Summer 2013, Jordan
    Anisah Farah- Summer 2013, Italy
    Raeesah Reese- Summer 2013, Jordan
    Luis Ventura- Summer 2013, France
    Bianca Villasenor- Summer 2013, Spain
    Kiana Otsuka- Spring 2013, UK
    Ramya Pratt*- Spring 2013, Germany
    Tierney Finster*- Fall 2012, El Salvador

     

    2011-12
    Jasmine Panosian- Summer 2012, Germany
    Karrena Gordon- Spring 2012, Germany

    *Declined the award

     

    About the Benjamin A. Gilman International Scholarship

  • Goldwater Scholarship

    The Barry Goldwater Scholarship strives to provide support to college sophomores and juniors who intend to pursue research careers in the natural sciences, mathematics and engineering. The goal of the Goldwater Foundation is to help ensure that the U.S. is producing the number of highly-qualified professionals the Nation needs in these critical fields.

    Awardees

    • Celia Burstein
    • Vivian Vallin

    Honorable Mention

    • Dillon Rinauro, BS Biochemistry, '19

    About the Barry Goldwater Scholarship

  • Marshall Scholarship

    Marshall Scholarships finance young Americans of high ability to study for a graduate degree in the United Kingdom.

    Finalists

    2018

    • Aaishah Kelani, BS Mechanical Engineering, '18

    Previous Years

    • Janelle Ruiz
    • Allison Weinrich

    About Marshall Scholarships

  • Mitchell Scholarship

    The George J. Mitchell Scholarship Program is designed to introduce and connect generations of future American leaders to the island of Ireland, while recognizing and fostering intellectual achievement, leadership, and a commitment to community and public service.

    Grantees

    2016

    • Lacey Smith, BS Health & Human Sciences, '16

    Semi-Finalists

    2018

    • Aaishah Kelani, BS Mechanical Engineering, '18

    About the George J. Mitchell Scholarship

  • Rhodes Scholarship

    Rhodes Scholars are chosen not only for their outstanding scholarly achievements, but for their character, commitment to others and to the common good, and for their potential for leadership in whatever domains their careers may lead.

    Finalists

    • Jessica Vargas
    • Andrew Heck
    • Susan Herdzina

    About the Rhodes Scholarship

  • Rotary Scholars

    The Rotary Foundation offers scholarships for college graduates and professionals to study peace and conflict resolution or water and sanitation.

    • Melissa Paulsen
      Area of Study: Business, New Zealand
    • Cynthia Salim
      Area of Study: Human Rights Law, United Kingdom
    • Sheila Safaradan
      Area of Study: Business, Peru
    • Stephanie Felix
      Area of Study: International Development, Netherlands
    • Catherine Bereznay
      Area of Study: International Development, South Africa
    • Emily Dorn
      Area of Study: Special Education, Ecuador
    • Aram Nadjarian
      Area of Study: International Relations, United Kingdom
    • Jake Jensen
      Area of Study: Rotary Peace Fellow, Thailand

    About Rotary Scholars

  • Truman Scholars

    The Truman is a highly competitive, merit-based award offered to U.S. citizens and U.S. nationals from Pacific Islands who want to go to graduate school in preparation for a career in public service.

    Finalists

    • Alana Slavin, BA Economics & Spanish
    • Aram Nadjarian
    • Beth Shaw
    • Miguel Centeno
    • Greer Gosnell

    About Truman Scholars

  • Udall Scholarship

    Udall Scholarships are awarded to college sophomores and juniors for leadership, public service, and commitment to issues related to Native American nations or to the environment.

    Honorable Mentions

    • Gena Gammie

    About the Udall Scholarship

  • Other Scholarship and Fellowship Awardees

    Boren Fellowship

    • Justin Fabish, LLS, '10
      Awarded 2010
      Area of Study: Law; Location: China

    Clarendon Scholar

    • Sean Grant
      2011-12

    Congress-Bundestag Youth Exchange Program

    • Kyle Peerless
      2015
    • Lara Dobson
      2016

    Davies Jackson Scholarship

    • Gabriela Jauregui
      Finalist
    • Krystal Velasquez
      Finalist

    Greater Research Opportunity-Environmental Protection Agency Fellowship

    • Amanda Ballard
      Awarded
    • Sergio Gonzalez
      Awarded
    • Robert Reynolds
      Awarded
    • Laura Terada
      Awarded
    • Lauren Carlson
      Awarded

    Institute for Responsible Citizenship Scholar

    • Delphert Smith
      2015

    Jack Kent Cooke Graduate Fellowships

    • Haydee Cuza
      UCLA, Ph.D.
    • Nikia Clarke
      Cambridge University, M.Phil. & Oxford University, D.Phil.

    Lilly Fellows

    • Maureen Fitzsimons
      Field of Study: English; UC Irvine
    • Kevin Brown
      Field of Study: Theology; Boston College

    Meridian Fellowship

    • Brian Canave, BA Political Science and BA Asian & Pacific Studies, '14
      Finalist

    National Institutes of Health, Post Baccalaureate Fellowship

    • Jan Clement Santiago

    National Science Foundation, Graduate Research Fellowship

    • Linda Lee

    Princeton in Asia Fellowship

    • Brian Canave, BA Political Science and BA Asian & Pacific Studies, '14
      Finalist

    Ralph Bunche Summer Institute Scholar

    • Priscilla Torres

    Donald A. Strauss Public Service Scholarship

    • Marcus Myers
      2017
    • Marisa Carino
      2017
    • Anna Diaz
    • Raeesah Reese