AmeriCorps CivicSpark Fellowship | 2020-21

  • Alice Tiffany (Class of 2020, BA Environmental Studies)

Barry Goldwater Scholarship | 2020

  • Kevin Chang (Class of 2021, BS Biochemistry)

Coro Fellowship Los Angeles | 2020-21

  • Alden Lundy (Class of 2020, BA Political Science)

DAAD RISE* | Summer 2020

  • Leonardo Gonzalez-Smith (Class of 2021, BS Biology)

*Due to COVID-19, the 2020 DAAD RISE program has been suspended.

Ebell Scholarship | 2020

  • Shanequewa Love (Class of 2021, BA African American Studies)
  • Selena McLurkin (Class of 2022, BA Psychology)

Fulbright U.S. Student Program | 2020-21

Finalists

  • Morrissa Berman (Class of 2019, MA Urban Education)- Finalist ETA to Uruguay
  • James (Will) Corvin (Class of 2019, MA Urban Education)- Finalist ETA to Spain
  • Cecilia Estupiñan Gomez (Class of 2017, MA Urban Education)- Finalist ETA to Mexico
  • Edgar Grajeda (Class of 2019, MA Educational Studies)- Finalist ETA to Taiwan
  • Margaret Kathryn LaFountain (Class of 2020, MA Urban Education)- Finalist ETA to Taiwan*
  • Emily Harrison (Class of 2019, MA Urban Education)- Finalist ETA to India
  • Jennifer Mendez (Class of 2019, MA Higher Education Administration)- Finalist ETA to Romania
  • Hallie Ryan (Class of 2020, BS Biology)- Finalist ETA to Spain

    Alternates

    • Saemyi Jeong (Class of 2018, Preliminary Teaching Credential)- Alternate ETA to Czech Republic

    Semi-Finalists

    • Anderson de Andrade (Class of 2019, MA Urban Education)- Semi-Finalist ETA to Mexico
    • Senay Emmanuel (Class of 2020, BA Political Science)- Semi-Finalist ETA to Greenland
    • Hannah Lyford (Class of 2020, BS Biology)- Semi-Finalist Study to Australia
    • Jaida Macklin (Class of 2020, BA English)- Semi-Finalist ETA to South Korea
    • Olivia Round (Class of 2019, BA Political Science)- Semi-Finalist Study to Canada

    *Declined the grant due to COVID-19 delay.

    Gilman Scholarship* | 2020-21

    Scholar

    • Jenica Garcia (Class of 2021, BA Animation)- Summer study abroad grant to Italy

    Alternate

    • Cameo Brown (Class of 2022, BA Psychology & Communications)- Fall study abroad grant to Italy

    *Due to COVID-19, Gilman funding has been temporarily paused.

    Millennium Fellowship | 2020-21

    • Alex Alford (Class of 2021, BA Film and Television Production)
    • Lucy Brandstrader (Class of 2021, BA Liberal Studies)
    • Cameo Brown (Class of 2022, BA Psychology & Communication Studies)
    • Raymond Cangkimvo (Class of 2023, BA Math & Theology)
    • Mackenzie Clark (Class of 2021, BA Film and Television Production & Spanish)
    • Kelsie Constable (Class of 2022, BA Environmental Studies)
    • Rebecca Davenport (Class of 2021, BS Biology)
    • Roberta Ferraz Dal Lago Garcia (Class of 2023, BSE Engineering)
    • Taylor Flanagan (Class of 2021, BS Mathematics)
    • Reilly Grzywacz (Class of 2022, BA Environmental Studies)
    • Jessica Laar (Class of 2022, BA Psychology)
    • Leigh Lewis (Class of 2021, BA Psychology)
    • William Lighthart (Class of 2021, BA International Relations & History)
    • Fosse Lin-Bianco (Class of 2021, BSE Electrical Engineering)
    • Isabella Lucero (Class of 2021, BA Political Science & Communication Studies)
    • Amanda Meegan (Class of 2021, BBA Marketing)
    • Andrew Seaman (Class of 2022, BS Computer Science)
    • Maya Wazana (Class of 2022, BA Psychology & BBA Entrepreneurship)
    • Megan West (Class of 2021, BSE Electrical Engineering)
    • Kyle Wilson (Class of 2021, BA Psychology)

    Newman Civic Fellowship | 2020-21

    • Alaysia Barker-Vaughn (Class of 2023, BA Political Science)

    Public Policy & International Affairs (PPIA) Fellowship | 2020-21

    • Alternate: Tommy Jung Hoon Lee (Class of 2020, BBA Marketing)

    Teaching Assistant in France (TAPIF) | 2020-21

    • Simone Scott (Class of 2020, BA Screenwriting & French)

    Teach for America | 2020

    • Francesca Briones (Class of 2020, BS Health and Human Sciences)

    Teach Thailand Corps | 2020-21

    • Katie Calo (Class of 2019, BA English)*

    *Declined due to COVID-19

     

    For award recipients and honorees from previous years, please review the tabs below.

    • The Capital Fellows Programs are made up of four fellowship programs, administered by the Center for California Studies. These nationally recognized public policy fellowships offer unique experiences in policy-making and development in each branch of government. Capital Fellows are placed at some of the highest levels of California state government and assist state legislators, senior-level executive staff, and court administrators with a broad range of public policy issues and projects and are typically given assignments with a significant amount of responsibility and challenges.

      • 2018 Senate Fellows Program- Delphert Smith (Class of 2018, BA Communication Studies)
      • 2013 Executive Fellows Program - Natalie Hernandez (Class of 2013, BA Urban Studies)
      • 2013 Jesse M. Unruh Assembly Fellows Program- Sarah Palacios (Class of 2013, BA Political Science)
    • The Critical Language Scholarship (CLS) Program offers fully-funded summer language institutes for U.S. university students and is sponsored by the U.S. Department of State.

      Summer 2019

      • Leah Hartgens (Class of 2020, MA Modern Languages)- Language: Mandarin
      • Bridget O'Connor (Class of 2021, BS Computer Science, Animation)- Language: Japanese

      Alternates

      • Harman Brah (Class of 2019, BS Biochemistry)- Language: Punjabi
      • Fabia Zakarian (Class of 2020, BS Biology)- Language: Hindi

      Summer 2018

      • Sharon Nat, BA Psychology- Language: Punjabi; Country: India
      • Kaisara Walton, BA Political Science- Language: Mandarin, Country: China

      Summer 2017

      • Alexandra Berger, MA Yoga Studies- Language: Hindi; Country: India

      Previous CLS Scholars

      • David Acevedo- Language: Arabic; Country: Tunisia
      • Nathan Aderhold- Language: Arabic; Country: Jordan
      • Joe Dowalds- Language: Arabic; Countries: Morocco and Jordan
    • The Ebell Scholarship was established for undergraduates who have completed their first year of studies. Scholarships are $5,000 per year for students attending a four-year university. Scholarships continue for a maximum of three years while the student is enrolled as an undergraduate and maintains Ebell eligibility requirements.

      2020 Scholars

      • Shanequewa Love (Class of 2021, BA African American Studies)
      • Selena McLurkin (Class of 2022, BA Psychology)

      2019 Scholars

      • Nicole Alaverdian (Class of 2020, BA Environmental Studies)
      • Autumn Collins (Class of 2020, BA Multimedia Arts)
      • Gaby Guerrero (Class of 2021, BA Theological Studies & BA Marketing)
      • William Oxley (Class of 2021, BS Finance)
    • The Foreign Affairs Information Technology (FAIT) Fellowship offers academic funding of up to $37,500 annually for tuition, room and board, books, mandatory fees and some travel expense, for the junior and senior years of undergraduate study, OR a two-year master’s degree program in an IT-related field. Fellows also receive an appointment in the Foreign Service as an Information Management Specialist upon successful completion of the program and the State Department’s requirements. Fellows agree to a minimum five-year commitment upon entry into the Foreign Service.

      2019

      • Yolanda Nosakhare (Class of 2021, BA International Relations)
    • The Fulbright U.S. Student Program offers research, study, and teaching opportunities in over 140 countries to recent graduates and graduate students.

       2019-20 Program Year2018-19 Program Year2017-18 Program Year2016-17 Program Year

      2020-21 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

      Morissa Berman (Class of 2019, MA Urban Education)- Finalist ETA to Uruguay

      Emily Harrison (Class of 2019, MA Urban Education)- Finalist ETA to India

      Jennifer Mendez (Class of 2019, MA Higher Education Administration)- Semi-Finalist ETA to Romania

      Anderson de Andrade (Class of 2019, MA Urban Education)- Semi-Finalist ETA to Mexico

      James (Will) Corvin (Class of 2019, MA Urban Education)- Semi-Finalist ETA to Spain

      Senay Emmanuel (Class of 2020, BA Political Science)- Semi-Finalist ETA to Greenland

      Cecilia Estupiñan Gomez (Class of 2017, MA Urban Education)- Semi-Finalist ETA to Mexico

      Edgar Grajeda (Class of 2019, MA Educational Studies)- Semi-Finalist ETA to Taiwan

      Saemyi Jeong (Class of 2018, Preliminary Teaching Credential)- Semi-Finalist ETA to Czech Republic

      Margaret Kathryn LaFountain (Class of 2020, MA Urban Education)- Semi-Finalist ETA to Taiwan

      Hannah Lyford (Class of 2020, BS Biology)- Semi-Finalist Study to Australia

      Jaida Macklin (Class of 2020, BA English)- Semi-Finalist ETA to South Korea

      Olivia Round (Class of 2019, BA Political Science)- Semi-Finalist Study to Canada

      Hallie Ryan (Class of 2020, BS Biology)- Semi-Finalist ETA to Spain 

       

      2019-20 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

      Sofia Dueñas (Class of 2019, MA Urban Education)- ETA to Spain

      Anna Joyce (Class of 2017, BA Psychology & Theology)- Study to Israel

      Samantha Leung (Class of 2019, BA Psychology)- ETA to Taiwan

      Carlos Mesa-Baron (Class of 2019, BA International Relations)- Binational Internship Program to Mexico

      Carmina Portea (Class of 2018, MA Urban Education)- ETA to Spain

      Clara Brackbill (Class of 2017, BA Political Science)- Alternate ETA to Rwanda

      Samantha Davis (Class of 2019, BA Philosophy)- Alternate ETA to Croatia

      Lindsay Grosvenor (Class of 2018, BA Psychology)- Alternate ETA to Malta

      Guadalupe Bobadilla (Class of 2019, MA Higher Education Administration)- Semi-Finalist ETA to Turkey

      Laura Galang (Class of 2019, BS Economics)- Semi-Finalist ETA to Malaysia

      Edgar Grajeda (Class of 2019, MA Educational Studies)- Semi-Finalist ETA to Spain

      Dillon Rinauro (Class of 2019, BS Biochemistry)- Semi-Finalist Open Study to the UK

      Stephanie Smith (Class of 2019, BA Sociology)- Semi-Finalist ETA to South Africa

       

       

      2018-19 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

      Andrea Castellanos (Class of '17, MA Special Education)- ETA to Spain

      Jesse Jovel (Class of '14 & '12, MA Education & BA History)- ETA to Colombia

      Nadine Iskandar (Class of '17, BA Political Science)- Study/Research to Belgium, University of Leuven in European Studies

      Lauren Rowland (Class of '18, BA Liberal Studies)- ETA to Laos

      Annie Strugatsky (Class of '18, BA Liberal Studies)- ETA to Indonesia*

      Simone Wilson (Class of '16, BA Psychology)- ETA to South Korea

      Nicholas Ventigan (Class of '18, BS Health & Human Sciences)- Alternate ETA to Poland

      Xaida Wright (Class of '18, BA Biochemistry)- Alternate ETA to Poland

      Clinton Carl (Class of '15, MA Philosophy)- Semi-Finalist ETA to Germany

      Puja Iyer (Class of '17, Preliminary Teaching Credential)- Semi-Finalist Study/Research to Morocco

       

      2017-18 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

      Jacob Axelrad (Class of '17, MA Urban Education)- ETA to Malaysia

      Alex Napior (Class of '17, BS Biology)- Study/Research to El Salvador

      LaShyra Nolen (Class of '17, BS Health & Human Sciences)- ETA to Spain

      Olivia Shimmels (Class of '17, BS Mechanical Engineering)- ETA to Poland

      Clara Brackbill (Class of '17, BA Political Science)- Semi-Finalist Study/Research to Zambia

      Adam Coupal (Class of '16, BA Entrepreneurship)- Semi-Finalist ETA to Germany

      Gabreelyn Daniels (Class of '17, MA Counseling)- Semi-Finalist ETA to Greece

      Ashley Osborne (Class of '17, MA Counseling)- Semi-Finalist Study/Research to Norway

      Chase Speicher (Class of '17, BA English)- Semi-Finalist ETA to Taiwan

       

      2016-17 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

      Matthew Alvarez (Class of '16, MA Special Education)- ETA to Brazil

      Ryan Beitz (Class of '16, MA Philosophy)- Study/Research to Finland

      Jake Coronel (Class of '16, MA Secondary Education)- ETA to Mexico

      Nina Lepp (Class of '16, BS Mechanical Engineering)- ETA to Poland

      Monique Monsour (Class of '12, BA Screenwriting)- ETA to Malta

      Alana Slavin (Class of '16, BA Economics)- Partnership Study Award to the Netherlands

      Lauren Thurmond (Class of '16, MA Educational Sciences) - ETA to Greece

      Anne Walther (Class of '11, JD)- Fulbright-Clinton Fellowship to Guatemala

      Iftin Abshir (Class of '15, BS Chemistry & Screenwriting)- Semi-Finalist Study/Research to the UK

      Hannah Bredberg (Class of '12, BA Music)- Semi-Finalist Study/Research to the UK

      Taylor Kay (Class of '15, BA Urban Studies)- Semi-Finalist Study/Research to the Netherlands

      Alexis Maynard (Class of '16, BS Chemistry)- Semi-Finalist Study/Research to Ghana

      Quinn Painter (Class of '14, BS Natural Science) Semi-Finalist ETA to Germany

       

      2015-16 Grantees, Alternates, & Semi-Finalists

      Nicholas Aldredge (Class of '17, MA Urban Education)- ETA to Colombia

      Ronald Gomez (Class of '16, MA Urban Education)- ETA to Dominican Republic

      Kristy Koenes (Class of '17, MA Special Education)- ETA to Poland

      Stephanie Wang (Class of '17, MA Special Education)- ETA to Taiwan

      Nicole Ostlundm (Class of '14, BA Psychology)- Semi-Finalist ETA to Norway

       

      2014-15 Grantees

      Janna Brancolini (Class of '14, JD)- Study/Research to Italy

      Alexi Brooks (Class of '14, BSE Civil Engineering)- ETA to Cyprus

      Griffin Gosnell (MFT)- ETA to Thailand

       

      2013-14 Grantees

      Rina Agee (Class of '15, MA Education)- ETA to Malta

      Nolan Rivkin (Class of '13, BA History)- ETA to Germany

       

      2012-13 Grantee

      Crischell Bacarro (Class of '13, BA Art History)- Study/Research to Philippines

       

      2011-12 Grantees

      Daniel Gray- ETA to Germany

      Mallory Massie (Class of '11, BA English)- ETA to Peru

       

      2010-11 Grantees

      Ginamarie Vollucci (Class of '10, BA European Studies)- ETA to Germany

       

      2009-10 Grantees

      Charles Lu (Class of '10, MA Secondary Education)- ETA to Taiwan

      Kimberly Sanchez (Class of '10, Elementary Credential)- ETA to Taiwan

       

      2008-09 Grantees

      Jose Cabrera (Class of '05, Extension)- Study/Research to Mexico

      Ellen Krause (Class of '08, BA History)- ETA to Germany

      Joseph Sandino (Class of '05, BA Music)- Study/Research to Indonesia

    • Freeman Awards for Study in Asia (Freeman-ASIA) provides scholarships for U.S. undergraduate students with demonstrated financial need to study abroad in East or Southeast Asia.

      Fall 2018

      • Ariana Siordia (Class of 2020, BA Finance)- Study to South Korea
    • The Gates Cambridge Scholarship offers full-cost scholarships to outstanding applicants from countries outside the UK to pursue a full-time postgraduate degree in any subject available at the University of Cambridge.

      2019

    • The U.S. Department of State’s Benjamin A. Gilman International Scholarship is a grant program that enables students of limited financial means to study or intern abroad, thereby gaining skills critical to our national security and economic competitiveness.

      2018-19
      Asa Allegra-Berger- Fall 2018, Germany
      Courtney Spears- Spring 2019, Germany
      Deric Wanland- Summer 2019, Alternate to Croatia

       

      2017-18
      Megan Castillo- Summer 2018, Ghana
      Mia Clark- Summer 2018, Ghana
      Matthew Stirling- Summer 2018, UK

       

      2016-17
      Abigail Goad- Fall 2016, Spain

       

      2015-16
      Aaishah Kelani- Fall 2015, Germany
      Marina Marmolejo- Fall 2015, Spain
      LaShyra Nolen- Fall 2015, Spain

       

      2014-15
      Jasmin Coleman- Spring 2015, Germany
      Nadine Del Rosario- Spring 2015, Germany
      Marianna Hernandez- Spring 2015, Argentina
      Charnise Taylor- Spring 2015, Germany
      Niya Wright- Fall 2015, UK

       

      2013-14
      Hunter Braverman- Summer 2014, Germany
      Tyler Kidd- Summer 2014, Hong Kong
      Jacob Mehari- Summer 2014, Germany
      Cecilia Ramirez- Summer 2014, Germany
      Rochelle Kwan- Fall 2013, Denmark
      Marisol Castellanos- Fall 2013, Germany

       

      2012-13
      Yasmin Almanaseer- Summer 2013, Jordan
      Anisah Farah- Summer 2013, Italy
      Raeesah Reese- Summer 2013, Jordan
      Luis Ventura- Summer 2013, France
      Bianca Villasenor- Summer 2013, Spain
      Kiana Otsuka- Spring 2013, UK
      Ramya Pratt*- Spring 2013, Germany
      Tierney Finster*- Fall 2012, El Salvador

       

      2011-12
      Jasmine Panosian- Summer 2012, Germany
      Karrena Gordon- Spring 2012, Germany

      *Declined the award

       

      About the Benjamin A. Gilman International Scholarship

    • The Barry Goldwater Scholarship strives to provide support to college sophomores and juniors who intend to pursue research careers in the natural sciences, mathematics and engineering. The goal of the Goldwater Foundation is to help ensure that the U.S. is producing the number of highly-qualified professionals the Nation needs in these critical fields.

      Scholar Recipients

      • 2020: Kevin Chang '21, BS Biochemistry
      • 2013: Zily Burstein
      • 2007: Vivian Vallin

      Honorable Mentions

      • 2018: Dillon Rinauro '19, BS Biochemistry

       

    • Japan Exchange and Teaching (JET) Program is a competitive employment opportunity that allows young professionals to live and work in cities, towns, and villages throughout Japan. Being a JET is an opportunity to work and to represent the United States as cultural ambassadors to Japan. Most participants serve as Assistant Language Teachers (ALTs) and work in public and private schools throughout Japan; some work as Coordinators for International Relations (CIRs) as interpreters/translators.

      2019

      • Cierra Gilmore (Class of 2019, BA English)
    • Marshall Scholarships finance young Americans of high ability to study for a graduate degree in the United Kingdom.

      Finalists

      2018

      • Aaishah Kelani, BS Mechanical Engineering, '18

      Previous Years

      • Janelle Ruiz
      • Allison Weinrich

      About Marshall Scholarships

    • The George J. Mitchell Scholarship Program is designed to introduce and connect generations of future American leaders to the island of Ireland, while recognizing and fostering intellectual achievement, leadership, and a commitment to community and public service.

      Grantees

      2016

      • Lacey Smith, BS Health & Human Sciences, '16

      Semi-Finalists

      2018

      • Aaishah Kelani, BS Mechanical Engineering, '18

      About the George J. Mitchell Scholarship

    • The Paul & Daisy Soros Fellowships for New Americans honors the contributions of immigrants and children of immigrants to the United States. Each year, we invest in the graduate education of 30 New Americans—immigrants and children of immigrants—who are poised to make significant contributions to US society, culture or their academic field. Each Fellow receives up to $90,000 in financial support over two years, and they join a lifelong community of New American Fellows

      • 2019 Scholar- Diana Delgado Cornejo (Class of 2018, BA Modern Languages and Literature)
    • Rhodes Scholars are chosen not only for their outstanding scholarly achievements, but for their character, commitment to others and to the common good, and for their potential for leadership in whatever domains their careers may lead.

      Finalists

      • Jessica Vargas
      • Andrew Heck
      • Susan Herdzina

      About the Rhodes Scholarship

    • The Truman is a highly competitive, merit-based award offered to U.S. citizens and U.S. nationals from Pacific Islands who want to go to graduate school in preparation for a career in public service. For more information about LMU's campus process, visit this page.

      Scholars

      • 1990- Gary S. Brown

      Finalists

      • 2015- Alana Slavin, '16 BA Economics & Spanish
      • Aram Nadjarian
      • Beth Shaw
      • Miguel Centeno
      • Greer Gosnell

      About Truman Scholars

    • Udall Scholarships are awarded to college sophomores and juniors for leadership, public service, and commitment to issues related to Native American nations or to the environment.

      Honorable Mentions

      • Gena Gammie

      About the Udall Scholarship

    • Boren Awards

      • 2010- Justin Fabish, LLS, '10, Area of Study: Law; Location: China

      Alternate 

      • Elizabeth Guhl (Class of 2021, BA Political science, Urban Studies)- Study to South Korea

      Clarendon Scholar

      • 2011- Sean Grant

      Congress-Bundestag Youth Exchange Program

      • 2019- Charity Waddy (Class of 2019, BS Mechanical Engineering)
      • 2016- Lara Dobson
      • 2015- Kyle Peerless

      Davies Jackson Scholarship

      • Gabriela Jauregui- Finalist
      • Krystal Velasquez- Finalist

      Greater Research Opportunity-Environmental Protection Agency Fellowship

      • Amanda Ballard
      • Sergio Gonzalez
      • Robert Reynolds
      • Laura Terada
      • Lauren Carlson

      Harvard Summer Venture in Management Program

      • 2019- Patrick Utz (Class of 2020, BS Computer Engineering)

      Institute for Responsible Citizenship Scholar

      • 2015- Delphert Smith

      Jack Kent Cooke Graduate Fellowships

      • Haydee Cuza, UCLA, Ph.D.
      • Nikia Clarke, Cambridge University, M.Phil. & Oxford University, D.Phil.

      Lilly Fellows

      • Maureen Fitzsimons, Field of Study: English; UC Irvine
      • Kevin Brown, Field of Study: Theology; Boston College

      Meridian Fellowship

      • Brian Canave, BA Political Science and BA Asian & Pacific Studies, '14- Finalist

      National Institutes of Health, Post Baccalaureate Fellowship

      • Jan Clement Santiago

      National Science Foundation, Graduate Research Fellowship

      • Linda Lee

      Princeton in Asia Fellowship

      • Brian Canave, BA Political Science and BA Asian & Pacific Studies, '14, Finalist

      Ralph Bunche Summer Institute Scholar

      • Priscilla Torres

      The Repair the World Fellowship 

      • 2019- Emily Erves (Class of 2019, BA Psychology)- Placement: Miami, FL

      Rotary Scholarships

      • Melissa Paulsen, Area of Study: Business, New Zealand
      • Cynthia Salim, Area of Study: Human Rights Law, United Kingdom
      • Sheila Safaradan, Area of Study: Business, Peru
      • Stephanie Felix, Area of Study: International Development, Netherlands
      • Catherine Bereznay, Area of Study: International Development, South Africa
      • Emily Dorn, Area of Study: Special Education, Ecuador
      • Aram Nadjarian, Area of Study: International Relations, United Kingdom
      • Jake Jensen, Area of Study: Rotary Peace Fellow, Thailand

      Donald A. Strauss Public Service Scholarship

      • 2017- Marcus Myers
      • 2017- Marisa Carino
      • Anna Diaz
      • Raeesah Reese

      The Via Global Community Fellowship

      • 2019 Fellow to Indonesia- Laura Galang (Class of 2019, BS Economics)